Stefan Mladenovic Orchestra & Heyli

Stefan Mladenovic Orchestra to serbski brass band o wielopokoleniowej historii. Jego założycielem, w latach dwudziestych ubiegłego wieku, był Fejza Bakić. Po dziesięciu latach nowym liderem został syn, Bakija Bakić, który prowadził zespół przez następne pół wieku. W tym czasie muzycy kilkukrotnie zdobywali prestiżowe nagrody na największym na świecie Festiwalu trąbki w Gučy, będącym najbardziej znaczącą imprezą folklorystyczną Serbii. O popularności świadczy też fakt, że sam Bakija Bakić został pośmiertnie uhonorowany pomnikiem w rodzinnym mieście Gornja Carsija, a w rocznicę jego śmierci we Vranje (pierwotnym miejscu założenia zespołu) odbywa się festiwal jego imienia. W 2018 r. zespół przejął Stefan Mladenović, będący trzecim pokoleniem muzyków w tej rodzinnej orkiestrze. Unowocześnienie stylu, ale z zachowaniem pełnego szacunku dla wieloletniej tradycji, przyniosło zwycięstwo na 58. Festiwalu GUČA, co w Serbii zapewnia bardzo dużą rozpoznawalność i uznanie jako zespół koncertowy (również w kontekście międzynarodowym). Daje to także popularność jako kapela o charakterze weselnym, co jest bardzo ważne i doceniane w serbskiej tradycji.

Po udanych występach m.in. w Niemczech i Bułgarii, w 2019 r. zespół zadebiutował w Polsce na Pannonica Folk Festival w Barcicach, na który zapraszani są przedstawiciele różnych kultur Nowej Europy (głównie węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej). Impreza coraz mocniej ugruntowuje swoją pozycję wśród organizowanych w naszym kraju festiwali zaliczanych do nurtu world music i etno-folk. Polski koncert, jako Stefan Mladenović Orchestra & Heyli, pokazał muzyków w nowej odsłonie – z towarzyszeniem wokalistki Heleny Michalak. Wspólny występ został uznany za najlepiej przyjęty przez publiczność, co miało potwierdzenie w zorganizowanym, niedługo później, przez fanów zaimprowizowanym koncercie w Nowym Sączu – rodzinnym mieście Heyli.

Sama Helena Michalak zajmuje się czynnie muzyką od 2007 r. Startowała m.in. w polskich edycjach programów Must Be The Music, Mam Talent i X Factor, a także w brytyjskim The Voice UK – Cardiff, gdzie zakwalifikowała się do trzeciego etapu (w Wielkiej Brytanii jest to uznawane za bardzo duże osiągnięcie dla osoby innej narodowości). Chętnie współpracuje z twórcami wywodzącymi się z różnych gatunków muzycznych. Swoimi występami często angażuje się w promocję działalności charytatywnej (m.in. Fundacja Garda) i Miasta Nowy Sącz, co zostało docenione nominacją w plebiscycie Osobowość Roku 2018 organizowanym przez Gazetę Krakowską (II miejsce w kategorii Kultura). Nawiązanie współpracy z serbskimi muzykami stanowi bardzo dobry przykład zarówno umiejętności tworzenia w duchu folkloru bałkańskiego (coraz bardziej popularnego także w Polsce), jak i chęci zbliżania przedstawicieli różnych narodów i tradycji poprzez muzykę. Aktualnie przygotowują wspólną płytę.

Video

Zapytaj o wybranego artystę lub zapisz się do bazy

biuro@kreatormuzyczny.pl